Izolacje natryskowe
Wykonujemy natryskiem izolacje typu MMA oraz bitumiczno lateksowe.
Izolacje natryskowe to obecnie najlepszy system hydroizolacji obiektów inżynierskich, stosowany zarówno do ochrony obiektów inżynierskich drogowych jak i kolejowych.
Nasza firma wykonuje dwa rodzaje izolacji natryskowych: żywiczną z MMA (Metakrylan Metylu) oraz Bitumiczno Lateksową.
MMA
Dzięki wolnym molekułom Metakrylan Metylu (MMA) – zawsze łączy się z poprzednią warstwą i spoinami bezszwowo, bez względu na długość przerwy technologicznej. Jest wytrzymały na rozciąganie (13MPa) oraz posiada doskonałą przyczepność do podłoża (do 8 MPa). Czas utwardzania – 1 godzina, po jej upływie zdolny do przenoszenia wszelkich obciążeń. Zachowuje wszystkie swoje właściowości przez okres co najmniej 50 – 75 lat zmniejszając wielokrotnie koszty utrzymania poprzez wydłużenie okresów bezremontowych. Aplikacja tego materiału możliwa jest na świeżym betonie, w temperaturach od -10 do +30 oC, również na wilgotnych powierzchniach.
Bitumiczno Lateksowe (typu Flexigum)
Dwuskładnikowy bitumiczno-lateksowy elastyczny materiał hydroizolacyjny, nanoszony jest na zabezpieczaną powierzchnię metodą natryskową na zimno, za pomocą specjalnego urządzenia rozpylającego.
Jest to materiał zawierający anionową emulsją bitumiczną, modyfikowaną lateksem polichloroprenowym. Emulsja jest samo-dyspersyjnym systemem, w skład którego wchodzą dwie wzajemnie nierozpuszczalne substancje płynne (bitum i woda), z których jedna faza dyspersyjna (bitum) jest rozprowadzona w drugim środowisku dyspersyjnym (wodzie) pod postacią cząsteczek o rozmiarach 5–10 μm. Cząsteczki są powleczone bardzo cienką warstwą emulgatora na bazie kwasów tłuszczowych, zapewniającą trwałość technologiczną systemu. Wprowadzenie modyfikatora – polichloroprenowego lateksu zwiększa charakterystykę wytrzymałościową i plastyczną materiału.
Izolacja Bitumiczno lateksowa (np. Flexigum) jest nanoszona mechanicznie za pomocą urządzenia do napylania bezpowietrznego. Proces napylania wykonywany jest poprzez podawanie dwóch składników: emulsji bitumiczno-lateksowej oraz koagulantu, do dwóch obwodów, zawierających system wysokociśnieniowych węży elastycznych. Węże są połączone z rozpylaczami, w których zamocowane są stożkowate dysze. Dzięki specyficznej formie otworów wyjściowych dysz, składniki na wyjściu przyjmują formę płaskich stożkowatych strumieni, mieszają się w powietrzu, przy czym następuje natychmiastowa deemulgacja emulsji (zniszczenie błony emulgatora) i trafiając na podłoże cząsteczki bitumu i lateksu tworzą membranę. Po oddzieleniu wody technologicznej, materiał uzyskuje właściwości i wskaźniki fizyko-chemiczne hydroizolacji bezszwowej.
Zastosowanie
Membrana przeznaczona jest do wykonywania:
- hydroizolacji i ochrony antykorozyjnej konstrukcji budowlanych, budynków i budowli użyteczności publicznej, oraz przemysłowych
- hydroizolacji budowli drogowych, między innymi: konstrukcji tuneli i stacji metra, konstrukcji drogowych i kolejowych obiektów inżynierskich, ścian oporowych i przejść podziemnych
- hydroizolacji kolektorów, ochrony przed biogenną agresją siarczanową ich sklepień
- hydroizolacji i ochrony antykorozyjnej żelbetowych i metalowych zbiorników przemysłowych i cywilnych wody i innych substancji płynnych
- hydroizolacji przejść mediów inżynieryjnych.
aktualności / referencje